İpsala OSB'de ilk yer tahsisi Tarım ve Kredi Kooperatifleri'ne

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- Edirne Valisi Yunus Sezer, İpsala ilçesinde kurulacak tarım OSB için Perşembe günü ilk yer tahsisinin Tarım ve Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü'ne yapılacağını söyledi. Sezer, "Çok büyük bir işletme burada kuracaklar. Şu anda art arda da 43 müracaatımız var. Bu müracaatları değerlendiriyoruz" dedi.

Vali Sezer, beraberinde Keşan ve İpsala'dan oda başkanları ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile 2 günlük Ankara ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara Ticaret ve Sanayi Odası, Sanayi Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşları gezen Vali Sezer ve beraberindeki heyet gündemlerine İpsala, Keşan ve Uzunköprü'de kurulacak OSB'leri aldı. Ziyaretlerin ardından kente dönen Vali Sezer, katıldığı etkinlikte temaslarını değerlendirdi.

'YEŞİL SANAYİNİN EDİRNE'DE YER ALMASINI İSTİYORUZ'

Kentte hayata geçirmek istedikleri OSB'lerle ilgili bilgi veren Vali Sezer, "Malumunuz Edirne'de sanayi olarak biraz geriden gidiyoruz. Burada bir takım başlangıçlar yapıldı ama doğru başlangıçlar yapmak istiyoruz. Daha öncede söylediğimiz gibi; yeşil sanayi dediğimiz çevreye atıklar bırakmayan, tarım ve turizm şehriyiz, bu duyarlılıklarımızla da entegre olacak şekilde sanayi kuruluşlarının ilimizde yer almasına yönelik çalışma yapalım dedik. Onunla ilgili olarak da Ankara Ticaret ve Sanayi Odası çok önemli kuruluşlarımızdan bir tanesi. Onlarla da bir takım protokol yapacağız. Bu vesileyle de Sincan'daki birinci Organize Sanayi Bölgesi'ni de ziyaret ettik. Bir taraftan sanayi kuralım derken, bir taraftan da bu sanayide çalışacak insanları bir akademi mahiyetiyle yetiştirelim, gençlerimiz hem bursla burada okusunlar ve çıktıktan sonra işleri garanti olsun diye Türkiye'de örnek okullar gibi, onların mentörlüğünde bunu da kuralım istiyoruz" dedi.

'İLK TAHSİS TARIM VE KREDİ'YE'

İpsala'da kurulacak tarım OSB için ilk yer tahsisinin Tarım ve Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü'ne yapılacağını kaydeden Vali Sezer, "Bu Perşembe günü ilk tahsisimizi Tarım ve Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü'ne yapacağız. Çok büyük bir işletme burada kuracaklar, İpsala Organize Sanayi Bölgesi'nde ve art arda da şu anda 43 müracaatımız var. Bu müracaatları değerlendiriyoruz. Buraya büyük firmaların gelmesini istiyoruz. Büyük firmalar gelirken de yanlarında ikame sanayi dediğimiz, yan sanayilerin de kurulmasını istiyoruz ki orada hem Uzunköprü hem İpsala hem de Keşan bir taraftan esnafımız da, vatandaşımız da buradan faydalansın" diye konuştu.

'KALEİÇİ VE SARAÇLAR İÇİN YOL HARİTAMIZI ORTAYA KOYUYORUZ'

Kaleiçi'nde tarihi konakların hayata kazandırılmasına yönelik yeniden başlatılan çalışmaların da gündeme geldiğini dile getiren Vali Sezer, "Bir diğer ön görüşmemiz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla oldu. Biliyorsunuz özellikle Kaleiçi ile ilgili bir çalışma başlattık. Buradaki konakların yeniden hayata kazandırılması ile ilgili. Bunun proje çalışmaları devam ediyor. Saraçlar Caddesi'nin projesi kuruldan geçtik. Bu hafta itibariyle onaylandı. Orada da Kentsel Dönüşüm Başkanımız geldikten sonra oturup, hem Kaleiçi hem de Saraçlar Caddesi ile ilgili de bismillah deyip yol haritamızı ortaya koyup başlayacağız" ifadelerini kullandı.  

'YENİ STATLA İLGİLİ GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR'

Edirne'ye yeni stat projesi için de çalışmaların sürdüğünü anlatan Sezer, "Tuncaspor Stadı yapıldıktan sonra takımımızı oraya alacağız. Aldıktan sonra da 25 Kasım Stadı'nın yıkımıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanımızla da istişare ettik. Oradaki çalışmaları da başlatacağız. Ama öncelikle tam anlamıyla Tuncaspor Tesisleri'ni bir alalım, diğer taraftan da hem milletvekilimiz Fatma hanım hem de bizler yeni bir stadyumun yapılmasıyla ilgili, bunun yatırım programına alınmasıyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Önemli bir merhale de kat edilmiş durumda" şeklinde konuştu.

Fotograf Galerisi
Video Galerisi